T04121

Toezegging Toesturen onderzoek naar het verschil tussen de commerciële en fiscale winstbepaling bij de vennootschapsbelasting (36.800)



De staatssecretaris van fiscaliteit, belastingdienst en douane zegt de Kamer, naar aanleiding van een vraag van het lid Van Apeldoorn (SP), toe dat het onderzoek naar het verschil tussen de commerciële en fiscale winstbepaling bij de vennootschapsbelasting vóór het kerstreces van 2025 aan de Kamer zal worden toegezonden, en dat hij zich ervoor zal inspannen dit uiterlijk vóór de behandeling van het Belastingplan te doen.


Kerngegevens

Nummer T04121
Status voldaan
Datum toezegging 18 november 2025
Deadline 1 januari 2026
Verantwoordelijke(n) Staatssecretaris van Financiën
Kamerleden prof. dr. E.B. van Apeldoorn (SP)
Commissie commissie voor Financiën (FIN)
Soort activiteit Plenaire vergadering
Categorie brief/nota
Onderwerpen commerciële en fiscale winstbepaling
Rapport VPB-tarief
Kamerstukken Miljoenennota 2026 (36.800)


Uit de stukken

Handelingen I 2025/2026, nr. 8, item 3, p. 17.

De heer Van Apeldoorn (SP):

(...)

"De winstbelasting, de vpb, is de afgelopen decennia gedaald van 47% in de jaren tachtig tot 25,8% nu. Maar die 25,8% wordt bij lange na niet opgehaald, feitelijk niet meer dan de helft daarvan, omdat de belastbare winst veel lager ligt. De SP-fractie vindt dat gat erg groot. In de beantwoording van onze schriftelijke vragen lezen we dat het kabinet zelf ook onderzoek doet naar dit verschil en dat het onderzoek dit najaar naar deze Kamer wordt gestuurd. Nu duurt het najaar nog minder dan twee weken, dus stel ik aan de minister dan wel aan de staatssecretaris de vraag hoe het ermee staat."

Handelingen I 2025/2026, nr. 8, item 11, p. 27.

Staatssecretaris Heijnen:

(...)

“Dan ga ik naar de vraag van de heer Van Apeldoorn. Hij vroeg zich af wanneer het onderzoek zou komen over het vpb-tarief, dus de 25,8% die geen 25,8% is, als ik het goed vertaal. Volgens mij gaat het daarbij met name om het verschil tussen de commerciële en fiscale winstbepaling. De Adviescommissie belastingheffing van multinationals heeft eerder opgeroepen om het mogelijke verschil tussen commerciële en fiscale winst te onderzoeken. Ik denk dat u daarop doelt. In de beantwoording van de schriftelijke Kamervragen heb ik aangegeven dat dit in het najaar zal worden opgeleverd. De heer Van Apeldoorn refereerde daar al aan. Dat ga ik helaas niet halen, maar ik zal dat rapport wel voor het kerstreces aan u doen toekomen.”

De heer Van Apeldoorn (SP):

“Voor het kerstreces", zegt u. Het zou mooi zijn als dat dan ook voor de behandeling van het Belastingplan zou kunnen zijn. Dat wil zeggen: voor 15 december. Dan kan ik dat meenemen in het debat dat ik dan met de staatssecretaris zal voeren.”

Staatssecretaris Heijnen:

“Ik ga daar mijn uiterste best voor doen.”


Brondocumenten


Historie